Pazar, Temmuz 21, 2019
Home > Bilgisayar > Steam, Oyun İçi Arayüzü Kapatılmalı mı?

Steam, Oyun İçi Arayüzü Kapatılmalı mı?

Steam

Eğer orta düzeyde bilgisayar kullanıcısı iseniz bu yazı sizi de ilgilendiriyor olabilir.

Herkese Merhaba.

Hatırlarsanız Steam, 2018 yaz döneminde arayüzünü tamamen değiştirdi ve birçok yeniliklere gidildi. Özellikle Discord‘un bazı özelliklerini alıntılayan Steam, çoğu kullanıcı tarafından beğenilse de bazı kullanıcılar için sorun teşkil etmeye başladı. İşte bu sorunlardan bazıları da: oyun esnasında FPS düşmeleri ve hafif takılmalardı.

Steam için gelen büyük güncelleme sonrası bazı oyuncular, güncelleme öncesi yaşanılmayan sorunları yaşamaya başladı. FPS üzerinde ciddi dalgalanmalar gerçekleşti. Örneğin: stabil olarak 50 ile 60 FPS alan kullanıcı, güncelleme sonrası anlık olarak 25 FPS görmesine neden oldu. Bu bazı oyuncular için grafik ayarı düşürmeye neden olsa bile yine de oyuncuların çoğu bu yaşanılan sorunları Windows 10‘un güncellemelerine bıraktı.

Sorunun Asıl Kaynağı Nedir?

Steam ile ilgili oluşan bug diyebiliriz. Steam, oyun için arayüzü açık iken oyun içeresinde hafif kasma, donma veya FPS düşüşleri yaşıyorsanız sebebi bu olabilir. Özellikle oyun içeresinde Shift+TAB yaparak da hafif kasma ve donma’nın etkisini görebilirsiniz.

Steam, Oyun İçi Arayüzü Nedir?

Oyun içeresinde FPS görebileceğiniz, kontrol tuşlarını kullanarak arkadaşlarınız ile etkileşime geçebileceğiniz bir etkileşim menüsünü açıyorsunuz. Kısacası: oyunu sekme indirmek yerine oyun içeresinde menü sayesinde Steam‘de gezinebiliyorsunuz.

Steam, Oyun İçi Arayüzü Kapatılmalı mı?

Eğer sorunun Windows‘da olduğunu düşünüyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Steam, oyun içi arayüzünü kapatarak sorunların oyunlar da devam edip etmediğini anlayabilirsiniz. kapatmak için:

Ayarlar > Oyun İçi > Oyun içi Steam Arayüzünü etkileştir.

yolunu izleyin, tiki kaldırın ve kaydedin. Daha sonra tekrar oyunu açın ve testinizi gerçekleştirin.

RocaniX
Uzun süre boyunca bilgisayar ile uğraşarak kendimi geliştirdim. Şuan iyi derece de WordPress, HTML ve CSS ile ilgileniyorum. Aynı zaman da blog üzerinden web tasarım başlığı altında makaleler yazarak, web tasarım merak salmış dostlarıma da az çok yardım ediyorum.
https://tazmanyacanavari.com/

One thought on “Steam, Oyun İçi Arayüzü Kapatılmalı mı?

  1. Windows 10 1803 geçtim ve aynı anda steam güncelleme gelmişti. Sistem de sorun var diye 7’e geçmiştim. Günahını aldık…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir