Pazar, Temmuz 21, 2019
Home > Oyun > State of Decay 2 Co-Op Oynayamama Sorunu Çözümü

State of Decay 2 Co-Op Oynayamama Sorunu Çözümü

State Of Decay 2

Merhaba Arkadaşlar.

Eğer oyun gündemini takip ediyorsanız, geçtiğiz hafta Salı günü (22 Mayıs 2018, Salı) State of Decay 2 hem bilgisayar hem ise XboX konsol desteği ile beraber çıkış yapmıştı. Hala Steam gelmemesi ile birçok oyuncuyu sıkıntıya sürükleyen oyun, bir yenisini daha eklemiş ve birçok kişiyi felç etmeye devam etmişti. Bu felçlerden birisi hem bilgisayar hem XboX konsollar da bulunan co-op oynayamama sorunuydu.

Oyunun çıkışından bir süre sonra patlak veren bu felç, akın akın oyuncuları etkilemiş (bende dahil) ve çözüm yollarına başvurmuş. Sorunun genel de Windows 10 güvenlik durumunu pasif hale getirmek veya güvenlik ilkesini sıfırlamak gibi yollar ile sorun aşılmış. Ancak herkes de %100 olumlu çözüm olmayınca oyun can sıkmaya devam etmişti. Özellikle beraber oynamak için alan kişiler de bu durum daha bir vahim (yine bende dahil).

Oyunun şuan için satışı sadece Microsoft Store üzerinde yapılıyor. Bunun anlamı da şu: Sadece Windows 10 ile oynayabilirsiniz demeleri. Sanırım az bile olsa eski sistem kullanan kişileri yavaş yavaş Windows 10‘a geçirmek gibi dertleri var.

Her neyse…

Eğer arkadaşlarınız ile State of Decay 2 aldınız ve co-op oynayamıyorsanız, aşağıdaki basit adımları yaparak oynayabilirsiniz. Şuan için Türkçe kaynak ve forumlar da neredeyse az bulunan bir çözümdür. Yukarıda da dediğim gibi genellikle Windows 10 güvenlik duvarını pasif hale getirmek veya ilkeyi sıfırlamak ile sorun çözülmüş ancak nafile. Bu çözüm yolları da genellikle yabancı kaynaklardan…

State of Decay 2 Co-Op Oynayamama Sorunu Nedir?

Oyunu Microsoft Store üzerinden aldınız, arkadaşınız ile veya başka kişiler ile oynamak istiyorsunuz. Gerekli adımları tamamladınız ancak karşınıza aşağıdaki gibi hatalar çıkıyor ise co-op oynayamıyorsunuz demektir.

State of Decay 2 Co-Op Oynayamama Sorunu Çözümü

Bunun nedeni; Türkiye‘ye tam olarak destek verilmemesi, Windows 10 üzerinde XboX uygulamasının sunucu bağlantısının bağlanamaması veya durmadan ağın kopması ile alakalı durumdur. Bu nedenle co-op girişi imkansız hale gelir. Eğer arkadaşlarınız ile oynayacaksanız herkesin XboX sunucu durumunun açık ve bağlı olması gereklidir.

Bazen XboX uygulamasından kontrol ettiğimiz de sunucunun ve NAT türü kısmının bağlı veya açık olduğunu görür, bazen ise göremez ve bağlantının koptuğunu fark ederiz. İşte bu durum da bağlı ve her şey yolunda ise bağlanır oynar, ağ kopar ise co-op oynayamayız demektir. Ancak aşağıda yapacağımız adımlar ile XboX sunucu ve NAT türü kısmının bağlantı kopması gibi sorunlar aşabiliriz. Şuan için bu çözümü uygulamam ile birlikte ağ kopması gibi sorunlar yaşamadım. Ancak şunu da söylemek istiyorum: Bazen sunucu veya NAT türü kısmı açık yada bağlı yazıyor olsa bile ara ara nadir olarak oyun için co-op oynarken bağlantı kopabilir. Bunun nedeni yukarıda da dediğim gibi Türkiye için tam destek olmaması…

State of Decay 2 Co-Op Oynayamama Sorunu Çözümü Nedir?

Aşağıdaki adımları sırası ile uygulayın. Büyük ihtimal ile sorun çözülmüş olacaktır. Siz sormadan belirteyim: Bilgisayar için herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

1. Windows arama kısmına “Komut İstemi” yazıyoruz.
2. Kısayol’un üzeriyor gelip sağ tıklıyoruz ve “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğini seçiyoruz.
3. Gelen ekrana şu kodu yazıyoruz, enter‘a basıyoruz.

netsh interface Teredo set state disable

4. Bilgisayarı yeniden başlatıyoruz.
5. 1 Ve 2’inci maddeleri tekrar uyguluyoruz.
6. Gelen ekrana şu kodu yazıyoruz, enter‘a basıyoruz.

netsh interface Teredo set state type=default

7. Daha sonra şu kodu yazıyoruz, enter‘a basıyoruz.

netsh interface Teredo show state Teredo-Parameter

8. Aynı şekilde şu kodu yazıyoruz, enter‘a basıyoruz.

Netsh Int Teredo Set State Enterpriseclient

9. Son olarak şu kodu yazıyoruz, enter‘a basıyoruz.

netsh interface teredo set state servername=teredo.remlab.net

10. İşlem tamamlandı.

Daha Sonra…

XboX sunucu bağlantısını ve NAT türü bağlantını test etmek ve kontrol etmek için şu adımları izleyin.

Windows 10 Ayarlar > Oyun > XboX Ağı > Yeniden Denetle

State of Decay 2 Co-Op Oynayamama Sorunu Çözümü

Veya

XboX > Ayarlar > Ağ > Yeniden denetle

State of Decay 2 Co-Op Oynayamama Sorunu Çözümü

Ekran da çıkan sonuçlar da; Ünlem işareti yoksa, Nat türü açık yazıyor ise sorunsuz co-op oynayabilirsiniz.

Son Olarak…

Bir makalenin sonunda daha geldik.

Sorun hakkında yardıma ihtiyaç duyarsanız aşağıdan yorum alanını kullanabilirsin. Oyunu alıp zevk almadan sövmenizi istemeyiz. Türk’ün, Türk’ten başka dostu olmadığı söyler , yabancı arşivler de perişan olmanızı istemeyiz.

Tekrar görüşmek üzere, kendinize iyi bakın, hoşçakalın…

RocaniX
Uzun süre boyunca bilgisayar ile uğraşarak kendimi geliştirdim. Şuan iyi derece de WordPress, HTML ve CSS ile ilgileniyorum. Aynı zaman da blog üzerinden web tasarım başlığı altında makaleler yazarak, web tasarım merak salmış dostlarıma da az çok yardım ediyorum.
https://tazmanyacanavari.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir